Віники для лазні
Березові — найбільш давні за походженням. Три тисячоліття тому давні слов'яни звернули увагу на їх еластичність, міцність та на високі лікувальні властивості. Добре відшмагавши себе березовим віником можна зняти біль у м'язах та суглобах, очистити шкіру від вугрів, прискорити загоювання невеликих ран та порізів. Дуже добре таким віником лікувати астму, радикуліт, подагру та простудні захворювання. Це справжній еліксир бадьорості та духу. Заготовляють березові віники протягом усього червня у суху погоду, зрізуючи гілля довжиною біля 60 см. Гілки зв'язують і сушать у сухому, темному місці на невеликому протязі (найкраще на горищі).

Дубові — заготовляють протягом усього літа з початку червня до кінця серпня. За своїми властивостями вони не поступаються березовим. Парені дубові віники рекомендують для зняття кров'яного тиску та заспокоєння нервової системи після сильних фізичних навантажень. Воістину вони творять чудеса з жирною шкірою, роблять її матовою та пружною, мають протизапальні властивості та сприяють загоюванню ран. Дубові віники у підвішеному стані можна зберігати 2-3 роки.

Хвойні - наперед не заготовляють. Гілки ріжуть безпосередньо перед паренням у бані за день чи два. Для надання м'якості та еластичності зв'язані віники заварюють протягом 15-20 хв в окропі. Шмагатися хвойними віниками можна далеко не всім. Людям із дуже ніжною, чутливою шкірою краще відмовитися від такої процедури. Наявність у хвої каротину, смол, аскорбінової кислоти, ефірної олії та дубильних речовин сприяє лікуванню багатьох захворювань. Так, віники із сосни дуже корисні при захворюваннях шкіри, а з ялинки допомагають при лікуванні ревматизму, подагри, нервового розладу, зміцнюють нервову систему.

Кропив'яні - заготовляють з кропиви протягом усього літа. Роблять їх невеликими (довжиною 35-45 см). Щоб запобігти опікам на тілі, безпосередньо перед використанням у бані віник два рази перекладають на 2-3 хв з гарячої води у холодну. Після такої процедури ним можна сміливо шмагатися. Якщо з лікувальною метою необхідно, щоб віник жалив, перед паренням його опускають на 2-3 секунди в окріп і паряться лише після прогрівання шкіри з початком потовиділення. Шмагатися таким віником треба злегка, не докладаючи особливих зусиль. Наявність у листках кропиви вітамінів С, К, провітаміну А, азотних та дубильних речовин, мікро- і макроелементів сприяє оздоровленню організму, зняттю втоми, покращує кровообіг.

Липові - заготовляють із початком цвітіння липи. Шмагання липовим віником допомагає позбутися від головного болю, робить м'яку гімнастику для шкіри, заспокоює нервову систему, посилює потовиділення, розгладжує зморшки на тілі, розм'якшує жирові пробки та сприяє виходу вугрів. Особливо корисний липовий віник при жирній шкірі. Парення липовим віником протипоказане, якщо шкіра дуже суха або на ній є запалення.

Вільхові - ріжуть протягом усього літа з червня по серпень включно. Застосовують для лікування простудних захворювань, безсоння, заспокоєння нервової системи.
Комбіновані - до декількох гілочок берези додають трохи дубових, липових, вільхових, ялицевих, смородинових. Після запарювання таких віників у парній поширюється казковий аромат лісу. Ароматичний ефект можна підсилити, додавши у віник по 2-3 гілочки м'яти й меліси.

А насамкінець - прохання: заготовляючи віники для бані, пам'ятайте, будь ласка, про те, що до лісу треба ставитися бережно. Гілки слід різати з дорослих дерев і лише бокові пагони. З одного дерева можна зрізати не більше 4—5 гілок.

А.Є. Безуглий
Категория: Бани и сауны | Добавил: kuzma (21.03.2011)
Просмотров: 3205 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]