Типи лазень
Лазні, поширюючись у різні географічні області, набули своєрідних рис. В основному існували 2 різних способи гігієнічного догляду за тілом, які були зумовлені історичними умовами в Європі. Це римські сухі гарячі повітряні лазні і російський тип з обігрівом парної насиченими парами води. Поступово проникаючи в інші галузі, ці лазні було модифіковано і пристосовано до місцевих умов, а деякі з них одержали специфічні назви. У сучасній літературі ми зустрічаємося з такими типами лазень.

Російська — характерна тим, що її простір заповнюється насиченою водяною парою, яка утворює туман з температурою 40—45°С (максимум 50°С). Парну обладнано лавками, розташованими на різній висоті, вибір якої залежить від індивідуального перенесення тепла. Охолодження здійснюється водою, на свіжому повітрі, снігом.

Римська - обігрівається гарячим сухим повітрям. Його температура у теплому приміщенні — тенідарії — сягає 40—45°С, а в лаконікумі (кальдарії) — 60—70°С. Гаряче повітря підводиться до підлоги або через отвори у стінах. Обидва приміщення обладнані дерев'яними лавками, розташованими на різній висоті. Охолодження — у басейнах з різною температурою води.

Турецька (арабська) — має приміщення з температурою повітря 40 і 50°С, а вологість повітря регулюється підігріванням води в котлах. Охолодження здійснюється у спеціальному приміщенні шляхом обливання водою з температурою, що поступово знижується, або під час перебування у приміщенні з кімнатною температурою.

Ірландська - лазня з низьким насиченням водяною парою без утворення туману з температурою в парній близько 50—55°С. Охолодження — за допомогою душу або обливання. Нині ці лазні практично зникли.
Фінська лазня (сауна) обігрівається гарячим повітрям з температурою, що сягає 100°С, тут відносно низька вологість. Сауну обладнано ступінчастими лавками на різній висоті. Цим досягають перепаду температур від 65 до 90°С. Перед закінченням перебування у парній для механічного подразнення шкіру шмагають віниками або іншими засобами. Охолодження здійснюють на повітрі або у воді.

А. Є. Безуглий


Категория: Бани и сауны | Добавил: gip (05.05.2010)
Просмотров: 1033 | Теги: лазня, Баня, типи | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]