Оформлення документів на земельну ділянку
Щоб звести до мінімуму ризики під час придбання земельної ділянки, прискіпливо вивчають оригінали потрібних документів, досліджують «історію» ділянки. Необхідну інформацію щодо цієї землі отримують у відповідних державних органах і передбачають можливі негативні наслідки угоди. Насамперед звертають увагу на цільове призначення ділянки. Від цього залежать можливості її використання. Відповідно до Земельного кодексу землі України поділяються на певні категорії за основним цільовим призначенням. Найцікавішими для придбання, звичайно, є землі житлової та громадської забудови. Цільове призначення земельної ділянки (вказано в державному акті на право власності) повинно передбачати таке використання, на яке ви розраховуєте.

Нерідко «продаються» неприватизовані земельні ділянки шляхом видачі доручення на їх приватизацію та майбутнє відчуження. Купувати такі ділянки досить ризиковано, оскільки доручення може бути відкликане, а в довготривалому процесі приватизації іноді виникають несподіванки, такі, як смерть довірителя, зміна законодавчих актів, відмова відповідних органів надавати дозволи та погодження. Також необхідно встановити кількість власників та укладати договір купівлі-продажу з усіма власниками відразу. Слід бути уважними з особами, які продають ділянку за дорученням за відсутності власника. Доручення може бути відкликане, а власник може виявитися недієздатним або мертвим. Якщо на земельній ділянці знаходиться половина будинку, як це часто буває, необхідна згода іншого власника спільної часткової власності на будівлю.

Не забудьте з'ясувати, яким чином земельна ділянка перейшла до теперішнього власника, і перевірити правовстановлюючі документи (договір купівлі-продажу, свідоцтво про спадщину, первинну приватизацію тощо). У випадку, якщо ділянка відійшла за рішенням суду, радимо впевнитися, що строк на оскарження такого рішення вже минув. Якщо виявилося, що останнім часом ділянка часто міняла власників, це може свідчити про незаконність первинної угоди та намагання шляхом багаторазового перепродажу «замести сліди».
Також треба з'ясувати екологічну обстановку в районі - перевірити радіаційний фон на земельній ділянці.

Якщо на ділянці є будь-яка будівля, необхідно перевірити документи на неї. Коли ж документів на будинок немає жодних - де-юре його не існує. Але для оформлення угоди потрібна довідка з БТІ про відсутність будівель на земельній ділянці. Без такої довідки нотаріус не засвідчить договір купівлі-продажу. Однак, якщо фактично будинок існує, БТІ таку довідку не дасть. Коли ж первинні документи на будинок наявні, але його не введено в експлуатацію, буде укладатися договір купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва. Такі договори почали укладати відносно недавно, і перелік необхідних документів на незавершене будівництво у різних нотаріусів може відрізнятися. Радимо в такому випадку попередньо проконсультуватись у нотаріуса, який буде посвідчувати угоду. Якщо будинок зареєстровано і введено в експлуатацію, проблем із укладенням угоди не повинно бути.

Нерідко продають земельні ділянки з будинками під знесення. У цьому випадку слід вимагати знесення будинку до укладення договору купівлі-продажу для того, щоб уникнути оподаткування при купівлі будинку, необхідності перереєстрації його та виписки прописаних там осіб (із неіснуючого будинку мешканців виписати значно легше).

Слід також упевнитися, що поблизу земельної ділянки немає виробничих підприємств, СТО, АЗС та інших подібних об'єктів, які, крім шкоди здоров'ю, можуть «розповсюджувати» навколо себе санітарно-захисну зону. У такій зоні здійснювати будівництво заборонено. Також треба бути дуже уважним у разі наявності поблизу водоймищ, оскільки ваша ділянка може належати до природоохоронної зони, будівництво на якій також заборонено.

При огляді ділянки на місцевості треба звернути увагу на будівлі на ділянках сусідів. Якщо вони розташовані впритул до спільної межі, вам доведеться при будівництві вашого будинку, згідно з протипожежними нормами та ДБНами, відступати від межі двічі, а деколи і більше, залежно від поверховості будівель. Крім того, якщо вікна сусідів виходять на вашу ділянку, можливо, вам доведеться робити вогнетривкі стіни, що є досить дорогим задоволенням. В іншому випадку проект вашого будинку не погодять відповідні органи (архітектурні, пожежні, санітарні та інші). Це питання є досить важливим, тому не зайвим буде скористатися послугами професійного архітектора, який допоможе визначити правильне місце розташування вашої майбутньої будівлі, бо у деяких випадках заплановане вами будівництво може виявитися нездійсненним. Зазначене в першу чергу стосується щільно забудованого приватного сектору великих міст та передмість. Якщо існуюча будівля не відповідає цільовому призначенню ділянки, на якій вона розташована (наприклад, офісна будівля у приватному секторі), краще утриматися від придбання такої ділянки, оскільки вже існують прецеденти в судовій практиці, коли такі ділянки вилучалися з приватної власності громадян.

Треба пам'ятати, що основним документом на землю є державний акт на право власності на земельну ділянку. Державний акт видається власнику при первинній приватизації на підставі цивільно-правових угод, рішення суду, свідоцтва про право на спадщину тощо. Другий екземпляр державного акта знаходиться в державному органі, який його видав. Щоб упевнитися в тому, що акт не підроблений, необхідно переглянути другий оригінал акта.

Автор: А.Є. Безуглий


Категория: Полезные советы | Добавил: gip (04.08.2009)
Просмотров: 3595 | Рейтинг: 2.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]