Орієнтація будинку по сторонах світу
 Вибираючи проект будинку, слід враховувати орієнтацію будівель по сторонах світу. Орієнтація всіх житлових кімнат на одну сторону в межах сектора від 310° до 50° (сектор А, рис. ) не рекомендується.

На зазначений сектор допускається орієнтувати не більше однієї житлової кімнати у двокімнатних будинках, двох — у три - і чотирикімнатних, трьох - у п'яти - і шестикімнатних будинках.

ПЕРША ГРУПА БУДИНКІВ – в основі її планувальної структури, що має найбільше поширення в районах із суворими кліматичними умовами, лежить розташування опалювання. При цьому забудовник прагне одним пристроєм обігріти більшу кількість кімнат, а по можливості й весь будинок. Розташування опалення в центрі будинку диктує чітку компактну форму плану, квадратну або прямокутну із співвідношенням сторін 1:1,4. Розміщення сіней і комор істотно впливає на планувальну структуру будинку. Для північних районів характерне розташування цих приміщень комор у теплому об'ємі. У районах з менш суворим кліматом їх розміщують у холодній прибудові.

Приміщення, в якому встановлена плита, виконує не тільки функції кухні-їдальні. Тут часто приймають гостей, а іноді влаштовують спальню. В одно -, двокімнатних будинках з метою компактнішого планування прохід у спальню й вітальню роблять через кухню, але це значно знижує побутові й гігієнічні характеристики будинку.
Теплий передпокій у такому будинку в холодну пору року часто є тепловим шлюзом, а влітку його можна використовувати як додаткову житлову кімнату.

У газифікованих будинках мешканці часто встановлюють газові плити в холодному об'ємі будинку або на веранді, щоб можна було використовувати кухню й передпокій як житлові приміщення.

ДРУГА ГРУПА БУДИНКІВ – це планувальні рішення для південних районів. Для них характерне центральне розташування опалення, але з'являється прагнення до більшої ізоляції кухні від житлових приміщень і забезпечення кухні безпосереднім виходом на терасу або галерею. План має витягнутішу форму із співвідношенням сторін 1:1,5; 1:2; збільшується периметр зовнішніх стін. У будинках цього типу передпокій у теплу пору року використовують як житлову кімнату. У деяких випадках передпокій може бути відсутнім, а його функції взимку виконує засклена тераса. Обов'язкова наявність літньої кухні.
Орієнтація житлових будинків повинна забезпечувати найкращі умови проживання в зимовий і осінньо-весняний періоди й не допускати пе¬регрівання влітку. Найкраща орієнтація житлових приміщень — південний і південно-східний напрями. Літні приміщення також краще орієнтувати на південь, допускається на південний схід і південний захід. При орієнтації на захід сонце потрапляє в кімнати у другій половині дня, коли всі предмети й навколишнє середовище вже дуже нагрілися, при цьому температурний режим приміщення значно погіршується.

Дитячі і спальні кімнати доцільно розташовувати на південно-східну сторону — ранком після прохолодної ночі вони отримують тепло, а до вечора не перегріваються.

При орієнтації на південь вікна слід затінювати горизонтальними сонцезахисними пристроями. Це можуть бути збільшені звиси покрівлі, прибудовані відкриті й засклені тераси, галереї, лоджії, балкони, козирки. Вікна, орієнтовані на захід і схід, краще захищати вертикальними сонцезахисними пристроями, озеленювати, а також використовувати віконниці, штори різного типу, жалюзі тощо. У разі орієнтації на північ сонцезахист може бути відсутнім.

Наявність наскрізного й кутового провітрювання — одна з основних умов забезпечення необхідного комфорту в будинку. Для захисту житлових кімнат від проникнення запахів з кухні й санітарного вузла бажано зробити розмежувальні лінії провітрювання житлових і господарських приміщень. У місцевостях з високою відносною вологістю повітря (понад 60%) наскрізне провітрювання сприяє зниженню вологості повітря всередині приміщень. У районах з несприятливими сильними вітрами в бік пануючого вітру орієнтують глухі стіни, з вітрозахисною метою можна використовувати господарські будівлі, замкнуті дворики.

Раціональні планувальні рішення житла, оптимальна орієнтація будинків, сонцезахисні пристрої, затінення з допомогою зелених насаджень, спеціальні конструктивні прийоми й матеріали, що забезпечують захист від сонячної радіації та умови, що створюють для достатнього повітрообміну в приміщеннях, можуть послабити шкідливий вплив високих температур навколишнього повітря.
Практика будівництва показує, що при наявності в будинку одного входу його, як правило, розташовують збоку. Таке рішення забезпечує зручний зв'язок квартири (будинку) з вулицею й господарським двором і є економічним. Два входи в будинок раціональні у великих будинках з розвинутим внутрішнім плануванням (наявність опалювальних господарських приміщень, блокування з господарськими прибудовами тощо).

На розташування будинку на ділянці великий вплив робить його об'ємно-планувальне рішення. Часто будинок орієнтують фронтоном на вулицю. Вулиця (головний проїзд) у цьому разі розташовується біля фасаду будинку. Вікна вітальні, як правило, орієнтують також на вулицю. Літнє приміщення (засклену веранду, терасу, ґанок) бажано суміщати з входом у будинок. Розташування й орієнтація вікон кухні залежать від багатьох факторів і вирішуються по-різному, однак при наявності господарського двору зручно, коли кухня має з ними візуальний зв'язок. Вікна спалень краще орієнтувати в сад.

Автор: А.Є. Безуглий


Категория: Ландшафтный дизайн | Добавил: gip (26.08.2009)
Просмотров: 3483 | Теги: дом на участке | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]